Dom Słońca Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
  W podwrocławskiej Długołęce powstanie jeden z pierwszych domów wysokoenergooszczędnych w ramach projektu Domy XXI wieku. Lumina House to realizacja idei budownictwa niskoenergetycznego, promowanego przez firmę Schüco, która dostarczyła rozwiązań systemowych.
lumina_house
Projekt Lumina to odpowiedź pracowni Archipelag na zmieniające się wymagania odnośnie warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki. Do tej pory bryła i usytuowanie budynku były wypadkową zmiennych takich jak potrzeby użytkowe mieszkańców i rozkład pomieszczeń. Dziś punktem wyjścia w energooszczędnym budownictwie jest zaprojektowanie takiej budowli, która zatrzyma w sobie jak najdłużej zmagazynowaną energię cieplną oraz takie ustawienie jej względem stron świata, by mogła pobierać jak najwięcej energii słonecznej. Paradoksalnie budynki helioaktywne powstawały już 500 lat przed naszą erą. Pierwszym znanym projektem tego typu był dom Sokratesa z jednospadowym dachem, zwrócony w stronę południową i otwarty na dostęp promieni słonecznych. Lumina House, dzięki skojarzeniu ciepłych materiałów, nowoczesnych technologii oraz odpowiedniej lokalizacji jest w stanie sam wytworzyć i zmagazynować pokaźną część energii użytkowej. Zwarta bryła budynku oraz otwarty układ pomieszczeń wewnątrz gwarantuje niezakłócony obieg powietrza i dostęp naturalnego światła na wszystkich poziomach.

Więcej słońca
schueco_smallTaki efekt jest możliwy dzięki spożytkowaniu darmowej energii, którą daje promieniowanie słoneczne. Fasada budynku może mieć wręcz nieocenione możliwości pod względem wykorzystania naturalnych zasobów, natomiast źle zaprojektowana stanie się źródłem strat. Projektanci Lumina House mając to na uwadze zdecydowali się na wykorzystanie do budowy ścian dobrze gromadzący ciepło beton komórkowy, dodatkowo zaizolowany wełną mineralną. W Luminie zastosowano pionowe okna aluminiowe z serii Schüco AWS 75. SI, o optymalnych parametrach izolacyjności cieplnej (Uf?0,9 W/m2K, Ug=0,5 W/m2K) i estetycznym wyglądzie. Strat ciepła pozwalają także uniknąć aluminiowe drzwi przesuwne Schüco ASS 70.HI, zlokalizowane od strony ogrodu oraz drzwi wejściowe Schüco ADS 75.SI zlokalizowane od strony ulicy (Uf?1,6 W/m2K, Ug=0,5 W/m2K). Duże powierzchnie okienne i drzwiowe zgrupowano po jasnej stronie południowo – zachodniej i północno – zachodniej. Gwarantują one nie tylko wysoki komfort użytkowy i estetyczny, ale także doskonały dostęp światła dzięki wąskim aluminiowym profilom, nie ograniczającym powierzchni oszklonej. Latem, gdy promieniowanie słoneczne jest intensywne, ochronę przed nadmiernym oświetleniem stanowią przesuwne żaluzje Schüco ALB z niewidocznym, automatycznym napędem. Moduł fotowoltaiczny Schüco, zintegrowany z daszkiem osłonowym na południowo – zachodniej ścianie budynku jest nachylony pod optymalnym kątem 30°. Wykorzystanie baterii słonecznych to szacowany zysk energii elektrycznej w wysokości 460 kW rocznie.

Naturalne instalacje
Inteligentne połączenie energooszczędnych materiałów, energii solarnej i geotermicznej dało w rezultacie budynek tani w eksploatacji i o obniżonej emisji CO2. Łączne zużycie energii w kilowatogodzinach na metr kwadratowy na rok stanowi połowę tego wskaźnika dla tradycyjnego budynku mieszkalnego i ma wartość zaledwie 39,7. W Lumina House zaprojektowano dwa systemy wentylacji: mechaniczny z rekuperacją, który ma być aktywny tylko zimą oraz grawitacyjny. Latem świeże powietrze, napływające przez pionowe okna Schüco na parterze wydostanie się z budynku przez okna połaciowe, rozłożone równomiernie po obu stronach dachu. W chłodnych miesiącach roku rekuperator będzie ograniczał straty ciepła przez wentylację. Komfort cieplny w chłodne dni zapewni także elektryczne ogrzewanie podłogowe oraz pompa ciepła.
 
Kolektory słoneczne na dachu od strony południowej zagwarantują mieszkańcom dostęp do taniej ciepłej wody użytkowej.
Cały budynek, przeznaczony dla czteroosobowej rodziny zmieści się na niewielkiej działce budowlanej – minimalna wymagana powierzchnia to zaledwie 460 m2.


www.schueco.pl


Schüco International KG jest światowym liderem w produkcji i sprzedaży kompletnych systemów z aluminium, tworzywa sztucznego i stali, a także systemów solarnych. Oferta firmy to szeroka paleta zaawansowanych technologicznie rozwiązań budowlanych znajdujących zastosowanie we wszystkich obszarach powłoki budynku - od budownictwa obiektowego po jednorodzinne. Oferowany asortyment obejmuje systemy okien, drzwi, fasad, ogrodów zimowych, a także systemy solarne. Schüco działając globalnie współpracuje z architektami, inwestorami i firmami partnerskimi na całym świecie, określa normy dla innowacyjnego wykorzystania energii realizując misję – „Energia2 – Oszczędzanie energii i pozyskiwanie energii”. Zatrudnia 5.000 osób i współpracuje z 12.000 firm partnerskich w ponad 75-u krajach świata.
Firma Schüco w Polsce: Schüco International Polska Sp. z o.o. 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Budowa-Info
Start
Technologie budowlane
Budynki
Wnętrza
Wydarzenia
Architekci
Szukaj
Napisz do nas
Inspiracje
Ogrody zimowe
Archiwum
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Kolporter RSS