Domy na ekstremalnie wąską działkę Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

dom_na_waska_dzialke_1a_m2studio_tn.jpg
Od 8 lipca 2009 obowiązują nowe przepisy budowlane, które zostały wprowadzone wraz ze zmianą Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jedną z istotniejszych zmian jest zmiana w rozdziale 1 - Usytuowanie budynku. Zapis w paragrafie 12 daje możliwość sytuowania domu jednorodzinnego bezpośrednio w granicy działki, jeśli jest ona węższa niż 16m. (Dla przypomnienia, wcześniej było to 4m lub 3m i w wyjątkowych sytuacjach 1,5m lub w granicy - jeśli na sąsiedniej działce już znajdował się tak usytuowany budynek).


Historyczne podziały działek na wąskie i długie pasy ograniczały, a czasem wręcz uniemożliwiały budowę domu na takim terenie. Bez specjalnego odstępstwa (odstępstwo od przepisów techniczno budowlanych) nie można było wybudować domu na działce o szerokości 10m, gdyż musiałby on mieć szerokość 3m (i to przy założeniu że jedna ściana byłaby bez okien).

Architekci Michał Pierzchalski i Marek Szaniawski z pracowni architektonicznej m2studio zaprezentowali projekty domów na ekstremalnie wąskie działki (7,8m i 9,6m szerokości). Domy te charakteryzują się nieskomplikowaną konstrukcją oraz uniwersalnymi rozwiązaniami technicznymi.


dom_na_waska_dzialke_1b_m2studio_530.jpg

Dom z płaskim dachem można wybudować na działce o szerokościu minimum 7,8m. Mimo wąskiego terktu dom jest w pełni funkcjonalny, dodatkowo ma interesującą i nowoczesną formę.


Do z dachem spadzistym to bardziej tradycyjna bryła, ale w nowoczesnym spojrzeniu. Dom ten mozna wybudować  na działce o szerokości min 9,6m.

dom_na_waska_dzialke_2b_m2studio_tn.jpg

dom_na_waska_dzialke_2a_m2studio_tn.jpg

Więcej zdjęć oraz plany domów można obejrzeć w serwisie architektonicznym Architektura.info - Dom na wąskiej działce , któremu dziękujemy za udostępnienie materiałów.

zródło: Architektura.info

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Budowa-Info
Start
Technologie budowlane
Budynki
Wnętrza
Wydarzenia
Architekci
Szukaj
Napisz do nas
Inspiracje
Ogrody zimowe
Archiwum
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Kolporter RSS