Firma Cushman & Wakefield wyłącznym agentem przy komercjalizacji galerii handlowej Dworca Katowice Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
wizualizacja_dworzec_katowice.jpg

Dworzec zlokalizowany jest przy placu Wilhelma Szewczyka w centrum Katowic i sąsiaduje z dworcem autobusowym.


Planowana modernizacja Dworca będzie związana z budową kompleksu, w skład którego wejdą dworzec kolejowy, dworzec autobusowy, centrum handlowo-usługowe oraz ośrodek biznesowy i kulturalny.

Z budynkiem Dworca zostanie połączony obiekt handlowo-usługowy. Galeria handlowa obejmie cały plac Szewczyka. Całkowita powierzchnia galerii wyniesie 53 tys. mkw. i będzie położona na 5 kondygnacjach. Dodatkowo zostaną wybudowane dwa poziomy parkingów podziemnych na 1200 samochodów. W zachodnim skrzydle powstanie 7-kondygnacyjna część biurowa. Nowy budynek Dworca i obiekt handlowo-biurowy połączy aleja dla pieszych tzw. Aleja Mody.

Projekt obiektu ma nawiązywać do planu katowickiego centrum z okresu przedwojennego. Dzięki trzem alejom o trójkątnym układzie odtworzona będzie pierzeja, jaką w przeszłości tworzyły kamienice. Elementem nawiązującym do historii miasta ma też być narożne wejście do galerii, od strony ul. Stawowej.

W związku z rewitalizacją zostanie opracowany plan modernizacji układu komunikacyjnego, ulice wokół Placu Szewczyka zostaną przebudowane. W części podziemnej powstanie nowa ulica Dworcowa, przystanki komunikacji miejskiej oraz nowy dworzec autobusowy, a plac, który dotychczas zajmował dworzec autobusowy zamieni się w deptak z ławkami i fontannami.

Inwestycja będzie realizowana etapami, z których pierwszy zakończy się powstaniem nowego budynku dworca. Centrum wielofunkcyjne zostanie sfinalizowane w dwóch etapach. Planowane otwarcie centrum przewidziane jest na 2012 rok. Oddanie do użytku wolno stojącego budynku biurowego przewidziane jest na 4 kwartał 2013 r.

Inwestorem i deweloperem galerii jest hiszpańska spółka Neinver Sp. z o.o., będąca parterem PKP S.A. przy realizacji tego projektu. Projekt dworca powstał przy współpracy pracowni architektonicznej SUD Architectes.

Marek Noetzel, Associate, Cushman & Wakefield, powiedział: „Przebudowa i rozbudowa Dworca Katowice to wielka szansa dla rewitalizacji centrum Katowic, będzie to jedna z największych inwestycji tego typu w Europie Środkowej w ciągu najbliższych lat”.
 
Źródło:  Cushman & Wakefield
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Budowa-Info
Start
Technologie budowlane
Budynki
Wnętrza
Wydarzenia
Architekci
Szukaj
Napisz do nas
Inspiracje
Ogrody zimowe
Archiwum
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Kolporter RSS