Start arrow Budynki arrow Nowoczesna winnica Bodegas Protos
Nowoczesna winnica Bodegas Protos Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

reynaers_bodegas_protos_w_penafiel_2tn.jpg
W ostatnich latach prywatne bodegi – tradycyjne hiszpańskie winnice - zmieniają się w ogromne atrakcje turystyczne. Architekci stosują najlepszej jakości produkty budowlane, takie jak systemy aluminiowe Reynaers, by dzięki nim wydobyć na powierzchnię to, co na co dzień znajduje się pod ziemią.

Jedną z firm, która wprowadziła w życie ideę odnowy w sektorze winiarskim, jest winnica Bodegas Protos w Penafiel – mieście położonym niedaleko Valladolid (Kastylia). Zabytkowa winnica poprosiła o  pomoc zespół angielskich architektów Richarda Rogera. Do obiektu składającego się pierwotnie jedynie z części podziemnej zaprojektowano jednokondygnacyjny budynek oraz znajdującą się pod nim dodatkową powierzchnię piwnic. O ile ta ostatnia została przeznaczona na dodatkową produkcję wina, to nowy budynek został przeznaczony dla gości. Znajduje się w nim, m.in. sala do degustacji wina, sala konferencyjną i restauracja. Wyróżniającym się elementem nowoczesnej konstrukcji budynku jest ogromna przeszklona fasada, do stworzenia której użyto systemu Reynaers CW 50.


reynaers_bodegas_protos_w_penafiel_1_tn.jpg

Pod ziemią
reynaers_bodegas_protos_w_penafiel_4tn.jpg Winnica Bodegas Protos usytuowana jest u podnóża wysokiej skały, na szczycie której wznosi się zamek a w nim Muzeum Winiarstwa. Bodegas Protos to obecnie 20 000 m2 powierzchni użytkowej, której większa część znajduje się pod ziemią, ponieważ produkcja wina wymaga temperatury od 14° do 16°C. Takie warunki termiczne osiąga się w tradycyjnej architekturze bez stosowania jakiegokolwiek chłodzenia. Instalacje do produkcji wina umieszcza się pod ziemią, na głębokości od 2 do nawet 30 metrów. Budowa instalacji wiąże się ze znacznymi kosztami, należy m.in. wykonać wykop o wielkiej powierzchni. Jednak oszczędności osiągane podczas eksploatacji bodegi oraz jej minimalny wpływ na otaczające ją środowisko, z nawiązką kompensują koszty inwestycji.


Na powierzchni
reynaers_bodegas_protos_w_penafiel_3tn.jpg Nadziemna część bodegi otrzymała nietuzinkowy wygląd. Przestrzeń od dachu do największej, podziemnej części nowego budynku, w której ma miejsce produkcja wina, wypełnia przeszklona fasada stanowiąca najatrakcyjniejszą część elewacji. Ten jej fragment, oraz przeszklone ściany wewnętrzne, wykonano z zastosowaniem systemu CW 50 Reynaers. Jest on wykorzystywany do wykonywania ścian osłonowych, połaci dachowych i konstrukcji przestrzennych. System CW 50 daje nieograniczoną swobodę tworzenia, a dzięki smukłym 50 mm profilom nośnym wpuszcza do budynku maksymalną ilość światła.
Co więcej, budynek posiada charakterystyczną konstrukcję dachu, złożoną z pięciu połączonych ze sobą łukowych stropodachów, przy czym każdy kolejny jest lekko cofnięty w stosunku do poprzedniego. Podzielenie dachu na pięć części konstrukcyjnych sprawia, że budynek wydaje się mniejszy i dobrze wpasowuje się w tradycyjny krajobraz, będący mozaiką pól i winnic z widocznymi gdzieniegdzie dachami gospodarstw.
W celu utrzymywania temperatury na stałym poziomie z jednoczesnym zapewnieniem ochrony przeciwsłonecznej wentylowany dach posiada pokrycie z dachówki. Gwarantuje on stałe odprowadzanie na zewnątrz powstającego w budynku ciepła, przy czym przez swoją konstrukcję, redukuje nagrzewanie obiektu do 30 procent. Ponadto, dach tworzy nawis zachodzący za przeszkloną elewację, dodatkowo chroniąc ją w ten sposób przed działaniem promieni słonecznych.
Ciekawostką jest, że nowy budynek winiarni został połączony z jej zabytkową częścią piwnic za pomocą specjalnego tunelu.
Życzeniem właściciela było aby naziemnej części bodegi nie nadawać przemysłowego wyglądu, dlatego też na etapie wykończenia wykorzystano tradycyjne materiały budowlane, tj. ceramikę, kamień i drewno.


Nowy budynek Bodegas Protos zapewnił otwartość procesowi produkcji wina, który wcześniej ukryty był pod ziemią. Teraz turyści wstępujący na szlachetne Protos Gran Reserva, mogą nie tylko rozkoszować się jego smakiem, ale także zobaczyć proces produkcji wina na własne oczy.Bodegas Protos
Architekt: Rogers Stirk Harbour & Partners, London (UK) / Alonso Balaguer y Arquitectos Asociados, Barcelona
Zamawiający: Bodegas Protos
Producent: Bellapart S.A.U., Olot
Wykonawca: Arup / Boma / Agroindus
Systemy Reynaers: CW 50Reynaers Polska
Firma Reynaers Polska powstała w 1990 roku, jako oddział Grupy Reynaers Aluminium. Reynaers Polska jest jednym z głównych dostawców na rynku polskim profili aluminiowych, używanych przez wytwórców okien, drzwi, systemów przesuwnych, ogrodów zimowych, fasad, świetlików, osłon przeciwsłonecznych oraz innych konstrukcji aluminiowych wykorzystywanych w budownictwie. Profile te obejmują pełną gamę rozmiarów, kształtów i kolorów, kilka poziomów izolacyjności termicznej, okucia do różnych sposobów otwierania. Stosowane są zarówno do budynków typowo mieszkaniowych, jak i usługowo-handlowych oraz użyteczności publicznej. Na swoje produkty Reynaers Polska daje 10-letnią gwarancję systemową. Działania firmy spełniają wymagania międzynarodowej normy zarządzania jakością ISO 9001:2000.

Reynaers Aluminium
Założona w 1965 roku, Reynaers Aluminium jest wiodącym europejskim dostawcą wysokiej jakości systemów aluminiowych. Firma specjalizuje się w rozwoju, tworzeniu i promowaniu konstrukcji z aluminium dla budownictwa. Należą do nich: fasady, okna, drzwi, systemy drzwi przesuwnych, ogrody zimowe, osłony przeciwsłoneczne oraz systemy uzupełniające. Reynaers Aluminium posiada jedno z największych na świecie prywatnych centrów badań branżowych. W Instytucie Reynaers wykonywane są testy projektowanych rozwiązań, organizowane są szkolenia, seminaria i pokazy maszyn przeznaczonych do obróbki profili. Przedsiębiorstwo posiada biura w 30 państwach a swoje produkty eksportuje do 50 krajów na 5 kontynentach.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Budowa-Info
Start
Technologie budowlane
Budynki
Wnętrza
Wydarzenia
Architekci
Szukaj
Napisz do nas