Start arrow Budynki arrow Rusza Obserwatorium Słoneczne w Solaris Center
Rusza Obserwatorium Słoneczne w Solaris Center Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Pierwsze powszechnie dostępne obserwatorium astronomiczne

obserwatorium_soneczne_solarisJuż w najbliższą sobotę (16.05.2009) w Solaris Center na III piętrze, otworzy swoje podwoje OBSERWATORIUM SŁONECZNE SOLARIS. Każdy bez żadnych opłat, będzie mógł w godzinach otwarcia obiektu, dokonywać obserwacji Słońca, Księżyca, a w niedalekiej przyszłości również innych obiektów w tym: planet, komet
i mgławic. Pełny rozruch wszystkich urządzeń obserwatorium zajmie jeszcze około dwóch tygodni (w zależności od pogody), ale organizatorzy
są przekonani, że już w sobotę będzie można dokonać pierwszych obserwacji.
Obserwatorium Słoneczne w Solaris Center jest pierwszym powszechnie dostępnym obserwatorium astronomicznym. Jego główną funkcją jest udostępnienie szerokiej publiczności teleskopu słonecznego służącego do codziennej obserwacji tarczy Słońca oraz chromosfery w linii wodoru H-alfa. Zamontowany sprzęt pozwoli wszystkim chętnym na swobodne korzystanie z urządzenia w godzinach funkcjonowania Solaris Center, a za wizytę w obserwatorium i skorzystanie z jego urządzeń nie będzie pobierana żadna opłata!
Ponadto obserwatorium będzie dostarczać treści multimedialne dotyczące Słońca, aktywności słonecznej, układu planetarnego oraz wszechświata.  W ten sposób obiekt pełnić będzie ważną funkcję popularyzatorską i edukacyjną.

Patronat honorowy nad obserwatorium objął Prezydent Miasta Opole - Ryszard Zembaczyński, natomiast patronat naukowy – Rektor Uniwersytetu Opolskiego – Krystyna Czaja.

obserwatorium_soneczne_solaris_2_250.jpg– Naszą intencją jest ciągła praca gwarantująca przez wiele lat utrzymanie wysokiego poziomu zainteresowania Obserwatorium ze strony klientów Solaris Center. Jedyne zyski jakich się spodziewamy wynikają z pozytywnego odbioru społecznego tej inicjatywy – mówi Magda Derwisz dyrektor ds. zarządzania centrami handlowymi
w Irlandzkiej Grupie Inwestycyjnej (inwestor Solaris Center).
Obserwatorium wyposażono w sprzęt umożliwiający ciągłą automatyczną pracę
i prezentację obrazu z teleskopu na specjalnym dotykowym pulpicie sterowniczym  umieszczonym w powszechnie dostępnym Pokoju Obserwacyjnym. Standardowo wyświetlany będzie aktualny obraz Słońca w linii wodoru umożliwiający dokonanie zliczenia plam słonecznych i wyznaczenia tzw. liczby Wolfa, świadczącej
o poziomie aktywności słonecznej.
 
obserwatorium_soneczne_solaris_250.jpgInwestor Solaris Center (Irlandzka Grupa Inwestycyjna) – fundator obserwatorium –zapewnia jego ciągłe funkcjonowanie w zakresie umożliwiającym realizację większości planowanych funkcji. – Szczególnie liczymy na wsparcie merytoryczne oraz szeroko rozumianą współpracę z lokalnymi uczelniami, organizacjami miłośniczymi
i naukowymi, dla których popularyzacja astronomii stanowi ważny element działalności, a także z osobami prywatnymi mogącymi w jakikolwiek sposób wspierać działalność obserwatorium – dodaje Derwisz.

Istotnym fragmentem pracy Obserwatorium będzie prowadzenie działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej związanej m.in.: z ważnymi wydarzeniami astronomicznymi takim jak: zaćmienia Słońca, przejścia planet, wzrosty aktywności słonecznej, itp.

Oficjalne rozpoczęcie sezonu obserwacyjnego zaplanowano na 21 maja jako fragment inauguracji obchodów Międzynarodowego Roku Astronomicznego UNESCO organizowanych w Opolu przez Uniwersytet Opolski. W ramach tego oficjalnego rozpoczęcia zaplanowano dwa wykłady heliofizyka dr Grzegorza Michałka: jeden z nich odbędzie się w Solaris Center, a drugi w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Opolskiego.  

OBSERWATORIUM SŁONECZNE BEZ TAJEMNIC


obserwatorium_soneczne_solaris_5_250.jpgKopuła obserwatorium została umiejscowiona na najwyższym poziomie dachu obiektu i jest doskonale widoczna z placu Kopernika. Kopuła o średnicy 3,2 m, wyprodukowana przez firmę z Żywca pomieści specjalnie zaprojektowany podwójny teleskop. Jeden z teleskopów przeznaczony będzie do obserwacji Słońca w linii
H-alfa, a drugi będzie służył do obserwacji innych obiektów: Księżyca, planet itd. Oba teleskopy wyposażone są w kamery przesyłające obraz z teleskopów do "pokoju obserwacyjnego",  gdzie jest on wyświetlany na specjalnym monitorze. 

Kopuła i umieszczony w niej teleskop są całkowicie obsługiwane z umieszczonego na trzecim piętrze  Solaris Center Pokoju Obserwacyjnego. Centralne miejsce w nim zajmie pulpit sterowniczy w formie owalnego stołu o rozmiarze ok 180x110 cm.
W powierzchni stołu znajduje się reagujący na dotyk ekran o przekątnej 46”, na którym wyświetlony jest obraz z kamery podpiętej do teleskopu.

Obserwatorium stanowi w pełni zautomatyzowany system uruchomiający teleskop
i otwierający kopułę rano w godzinie otwarcia Solaris Center i zamykający ją po zamknięciu obiektu. Teleskop sterowany jest przez system komputerowy śledzący ruch obserwowanych obiektów, kopuła nadąża automatycznie za ruchem teleskopu.
W przypadku wykrycia złych warunków pogodowych (opad, zachmurzenie)  kopuła automatycznie się zamyka zabezpieczając zgromadzony w niej sprzęt.

SOLARIS CENTER
obserwatorium_soneczne_solaris_7_250.jpgSolaris center to nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt handlowo – rozrywkowy, w którym na przestrzeni ok. 18,5 tys. m kw. powierzchni handlowej znalazło się 86 sklepów, restauracji
i punktów usługowych. Zlokalizowany jest w ścisłym centrum Opola, z wygodnym dostępem dla ruchu pieszego i samochodowego. Unikalna architektura obiektu łączy walory nowoczesnej przestrzeni miejskiej, obejmującej strefy handlowe i rozrywkowe wraz
z istniejącymi elementami i formami architektury miejskiej. Projekt galerii integruje istniejący multipleks kinowy z pasażami handlowymi i restauracjami, a wizja architektoniczna tworzy unikalny układ urbanistyczny, harmonijnie wpisujący się w otoczenie.
Jedną z niepowtarzalnych atrakcji, jakie twórcy Solaris Center przygotowali dla odwiedzających je gości są: „Obserwatorium Słoneczne” – pierwsze na świecie obserwatorium słoneczne w centrum handlowym, umożliwiające prowadzenie ciągłych obserwacji Słońca oraz po raz pierwszy w galerii handlowej w Polsce, „Interaktywna Podłoga”, dostarczająca mieszkańcom Opola nowych wrażeń.

WYKONAWCA I KONSTRUKTOR OPOLSKIEGO OBSERWATORIUM
JACEK UNIWERSAŁ

 W Opolu na placu Kopernika, na dachu Galerii Solaris Center powstało Obserwatorium Słoneczne, które będzie pierwszym ogólnodostępnym miejscem spotkań wszystkich zainteresowanych spoglądaniem w gwiazdy,  miłośników astronomii i aktywnością Słońca.
Jacek Uniwersał z Żywca  konstruktor i wykonawca opolskiego obserwatorium to znany również poza granicami naszego kraju specjalista i producent teleskopów i obserwatoriów, których wybudował już kilkanaście (m. in. w Lubomirze, Szczecinku, Fromborku, Lesku, Rybniku, Odolanowie, Żywcu)
Od roku 1986 kiedy wraz z bratem utworzyli Zakład Optyki Instrumentalnej do dzisiaj są najstarszym i największym krajowym producentem.
Wielką jednak zasługą Uniwersałów jest rozbudzanie i wspieranie zainteresowań astronomią, sponsorowanie olimpiad, konkursów i zlotów astronomicznych. Można ich co roku zobaczyć na "Pikniku Naukowym Polskiego Radia BIS" największej plenerowej imprezie popularno - naukowej w tej części Europy.
Jacek Uniwersał jako uczeń liceum i miłośnik zjawisk na niebie postanowił sam wykonać lunetę do obserwacji. Mimo ogromnych wysiłków i ciężkiej pracy nad ręcznym szlifowaniem zwierciadła udało się mu w wieku 16 lat zbudować 250mm teleskop, bardzo duży jak na tamte czasy.  Coraz więcej – jak mówi – obserwatoriów powstaje na zamówienia od szkół i osób prywatnych. Jacek Uniwersał jest przykładem osoby łączącej w sobie pasję z profesjonalną wiedzą i wykonywaną pracą.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Budowa-Info
Start
Technologie budowlane
Budynki
Wnętrza
Wydarzenia
Architekci
Szukaj
Napisz do nas