Istotną częścią życia Finów jest ich narodowy design Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
design finskie uniwersalne wzory Rodzime wzornictwo jest częścią fińskiej codzienności, a produkty fińskich marek takich jak Arabia, Iittala, Artek, Marimekko, Fiskars obecne są niemalże we wszystkich fińskich domach i używane na co dzień przez swoich właścicieli.

Fiński design wywodzi się z rzemiosła - wyrobów rzemieślników - zamieszkujących od stuleci tereny Finlandii. W ich wytworach i kulturze ludowej należy szukać źródeł fińskości. Fińskie meble, sztućce, naczynia, tkaniny, lampy są dalekie od przepychu, a bliższe chłopskiej tradycji i ludowej radości życia. Wykonuje się je głównie z naturalnych materiałów, dbając o prostotę formy. Produkty fińskiego wzornictwa zaskakują swoimi żywymi kolorami lub wzorami – to spuścizna kolorowego i ornamentalnego stylu karelskiego.


dom_fiskiej_projektantki_ulli_koskinen_meble_muunto.jpg
Sauna jest niekwestionowaną istotą fińskiego stylu życia. Sauny publiczne można spotkać wszędzie: na basenach, w hotelach, campingach, ośrodkach sportowych. Obecne są także w blokach mieszkalnych, prywatnych domach, a także w popularnych niezwykle w Finlandii domach letniskowych, szczególnie tych zlokalizowanych nad jeziorami lub morzem.

luksusowa_sauna_zaprojektowanej_przez_fiskie_biuro_projektowe_pentagon_design_a.jpg

Zaproszenie do wspólnego skorzystania z sauny ze strony Fina to prawdziwe wyróżnienie – nie przyjąć go to duży nietakt. Sauna ma też swoisty savoir-vivre – musimy uważać o czym rozmawiamy podczas korzystania z jej uroków. Umów i obietnic danych w saunie nie można zerwać, a kłamstwo w saunie jest rzeczą niedopuszczalną – dlatego wspólne korzystanie z sauny to najlepszy sposób na zacieśnienie przyjaźni z fińskimi gospodarzami.


źródło: www.wzornik.com

 
następny artykuł »
Budowa-Info
Start
Technologie budowlane
Budynki
Wnętrza
Wydarzenia
Architekci
Szukaj
Napisz do nas
Inspiracje
Ogrody zimowe
Archiwum
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Kolporter RSS