Domy pasywne Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
m2studio_pasywny2.jpgDom pasywny to standard projektowania i budowania domów bardzo energooszczędnych. Dokonuje się tego przez stosowanie wysoce izolacyjnych termicznie przegród zewnętrznych oraz stosowania szeregu rozwiazań, które mają na celu minimalizowanie zużycia energii.

W praktyce domy pasywne to takie, których zapotrzebowanie na energię jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnie budowanych według obowiazujacych norm i przepisów prawa budowlanego.

W domach pasywnych zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania powietrza jest tak mała, że zazwyczaj wystarczy dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Do zbilansowania zapotrzebowania na ciepło wykorzystuje się odzysk energii ze zużytego powietrza wentylacyjnego (rekuperacja), zysk enegrii od urządzeń elektrycznych, oświetlenia itp, ciepło ziemi do wstepnego ogrzania powietrza (gruntowy wymiennik ciepła) oraz promieniowanie słoneczne.

m2studio_pasywny1.jpgIdea domów pasywnych nie jest opatentowana, ani zastrzeżona, można ją modyfikować i stosować różne rozwiązania budowlane.

Dom pasywny wyróżnia bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzania - poniżej 15 kWh/(m2*rok) dla porównania tradycyjny dom potrzebuje około 120kWh/(m2*rok).

Podstawowe działania mające na celu poprawę energooszczędności budynku - warunek do określania domu jako pasywny:
dom_pasywny- Przegrody zewnetrzne są nieprzepuszcalne dla powietrza i posiadaja wspołczynnik poniżej 0,15 W/(m2K), a w przypadku wolnostojących domów jednorodzinnych nawet poniżej 0,10 W/(m2K)
- brak mostków termicznych
- Współczynnik Ug szyb poniżej 0,8 W/(m2K) zgodnie przy wysokim stopniu przenikalności energii słonecznej (g≥50%) tak, aby również w zimie możliwy był uzysk ciepła
- Ramy okienne o współczynniku Uf poniżej 0,8 W/(m2K)
- Minimalne straty ciepła przy przygotowaniu i dystrybucji wody do celów gospodarczych
- Wydajne użytkowanie prądu elektrycznego
- Wydajny system wentylacji z odzyskiem ciepła i GWC

Obecny koszt budowy domu pasywnego w Polsce to 25 do 30 procent więcej w stosunku do budowy standardowej. Ale coraz wyższe ceny nosników enegrii powodują, że taka inwestycja jest coraz bardziej opłacalna.
 
Projekt domu pasywnego wykonywane są przez Pracownię Domów Energooszczędnych .
 
« poprzedni artykuł
Budowa-Info
Start
Technologie budowlane
Budynki
Wnętrza
Wydarzenia
Projekty domów
Szukaj
Napisz do nas
Inspiracje
Ogrody zimowe
Archiwum
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Kolporter RSS