Domy enerooszczedne Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Dom pasywny
Domy energooszczędne to jakie budynki, których wskaźnik zapotrzebowania na energię na cele ogrzewania jest niższy niż 70 kWh/m2 na rok.
Dla porównania budynki wznoszone według obecnych przepisów osiągają wynik wynoszacy około 90-140 kWh/m2/rok.

Domy energooszczędne można klasyfikować wskazując wartości zużycia energii na metr kwadratowy powierzchni użytkowej, wyrażonej np. w litrach oleju opałowego na m2 powierzchni ogrzewanej.
Według tej klasyfikacji możena wymienić:

- Budynki 7 litrowe (w których zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi około 70 kWh/m2).
 
- Budynki 4 litrowe (zapotrzebowanie na energię do ogrzania rzędu 40 kWh/m2. Koszt tego typu budynku jest o około 12% wyższy od obiektu budowanego według obowiązujących przepisów w Polsce, czyli zużywającego na ogrzewanie około 120 kWh/m2 powierzchni użytkowej energii na ogrzewanie rocznie.) 
 
- Budynki pasywne - 1,5 litrowe (w budynku pasywnym zapotrzebowanie na energię do ogrzania wynosi maksymalnie 15 kWh/m2
 
- Budynki zeroenergetyczne (to budynki w których zapotrzebowanie energetyczne jest pokrywane energią wytworzoną z odnawialnych źródeł energii w budynku lub jego bliskim sąsiedztwie).
 
Funkcjonuje również inne sformowanie dla budynków energooszczędnych tj. niskoenergochłonne – są to budynki w których energia skumulowana w całym cyklu „życia” budynku (od wydobycia surowców, wyprodukowania materiałów, ich transporcie, wzniesienia budynku, eksploatacji, modernizacji i remontów oraz rozbiórki i utylizacji) jest relatywnie niska.

Energooszczędność można osiągać często prostymi zabiegami projektowymi, na przykłąd poprzez odpowiednio ukształtowaną bryłę budynku, wykorzystanie lokalnych uwarunkowań, odpowiedni układ pomieszczeń czy rozmieszczenie okien. Z racji tego, że w budynkach standardowych (120 kWh/m2/rok) około 25-30% energii cieplnej „ucieka” wraz z wentylacją, bardzo dobre efekty daje zastosowanie mechanicznej wentylacji z odzyskiem (rekuperacja).
 
Więcej informacji na temat zasad budowania domów energooszczędnych znajduje się tutaj – Pracownia Domów Energooszczednych .
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Budowa-Info
Start
Technologie budowlane
Budynki
Wnętrza
Wydarzenia
Projekty domów
Szukaj
Napisz do nas
Inspiracje
Ogrody zimowe
Archiwum
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Kolporter RSS