Start arrow Technologie budowlane arrow Ściany arrow Innowacyjność architektoniczna w Afryce
Innowacyjność architektoniczna w Afryce Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

Największy projekt jaki kiedykolwiek powstał z elewacją budynku wykonanego z DuPont™ Corian®

Architekt Pierre Fakhoury zaprojektował innowacyjną fasadę z DuPont™ Corian dla Palais des Congrès w Abidżanie

palais_des_congres corianKwiecień 2009 – Innowacyjność architektoniczna zawitała w Afryce. Zbudowany 40 lat temu Palais des Congrès, który należy do hotelu Ivoire w Abidżan (Wybrzeże Kości Słoniowej), został poddany procesowi odnowy. W przedsięwzięciu tym projektanci połączyli nowoczesne właściwości materiałów i technologii. Cała fasada budynku Palais des Congrès (ponad 7 700m2) zostanie wykonana ze specjalnie dostosowanych do tego celu paneli z materiału DuPont™ Corian®. Jest to wysoko wydajny materiał powierzchniowy, który został wybrany ze względu na jego właściwości estetyczne i funkcjonalne. Panele DuPont™ Corian® przedstawiają skomplikowany, trójwymiarowy wzór dekoracyjny, który stanowi reprodukcję oryginalnej fasady - płaskorzeźby z ceramicznych płytek. Ich kształt został nadany dzięki zaawansowanym, komputerowo sterowanym maszynom.

Jest to największy na Świecie projekt, w którym zastosowano DuPont™ Corian® na elewację budynku i jednym z największych projektów komercyjnych od momentu wykreowania materiału DuPont™ Corian®.

“Projektowym wyzwaniem była reprodukcja płytek, które miały wyglądać jak wykonana z piaskowca afrykańska płaskorzeźba, bez zmiany całościowego wyglądu fasady. Trzeba było zapewnić ciągłość z oryginalną architekturą. Byłem oczarowany nowoczesnością, elastycznością, walorami sensorycznymi oraz technicznymi możliwościami materiału DuPont™ Corian®”, mówi architekt Pierre Fakhoury.

palais_des_congres_1_tn.jpgZe swoimi 750 pokojami, pomieszczeniami konferencyjnymi, a także częścią wypoczynkową, a przy tym futurystyczną architekturą, kompleks budynków hotelu Ivory jest jednym z najważniejszych hoteli w Afryce. Zakończenie prac renowacyjnych budynku jest planowane na koniec 2010. Sąsiadujący z hotelem Ivory, Palais des Congrès, przeznaczony jest na konferencje, seminaria oraz inne spotkania i jest nierozerwalną częścią kompleksu.

Francuska firma Crea Diffusion, jedno z najbardziej doświadczonych na świecie i posiadających ogromne doświadczenie przedsiębiorstwo w produkcji materiału DuPont™ Corian®, zaangażowało się w projekt od samego początku i opracowało prototypy trójwymiarowych paneli w swojej fabryce w Solognes, we Francji.

Prototypy zostały zrobione w różnych kolorach DuPont™ Corian® i zmontowane szwami dylatacyjnymi. Przeszły one surowy i specjalistyczny program testowy, który trwał przez kilka miesięcy i zawierał m.in. bezpośrednią ekspozycję na warunki pogodowe. Pod koniec programu testowego, architekt Pierre Fakhoury do wykonania paneli wybrał kolor Cameo White DuPont™ Corian®.

corian_elewacja
Produkcję trójwymiarowych, ozdobnych paneli DuPont™ Corian® rozpoczęto pod koniec 2008 roku w fabryce Crea Diffusion, a pierwsze panele zainstalowano w grudniu 2008. Elewacja powinna być skończona w czerwcu 2009 (jak tylko projekt zostanie zakończony, więcej informacji oraz zdjęć zostanie opracowanych i wysłanych do Państwa).

Anne-Line Citerne, która pracuje dla DuPont Building Innovations (koordynator rozwoju aplikacji elewacji DuPont™ Corian® na Europę, Środkowy Wschód i Afrykę) brała udział w projekcie jako menadżer projektu w imieniu firmy DuPont, dodając do projektu światową ekspertyzę firmy DuPont w opracowywaniu innowacyjnych materiałów oraz technologii.

O Pierre Fakhoury – Pierre Fakhoury ukończył School of Architecture w Tournai, w Belgii. Jego, godne uwagi, prace to m. in. Basilica of Our Lady of Peace w Jamusukro, zajdująca się na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Od 1983, Fakhoury był związany z relokacją stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej z Abidżanu do Jamusukro.

O DuPont™ Corian® - zastrzeżony produkt firmy DuPont, DuPont™ Corian® (www.corian.pl) jest używany w szerokim zakresie aplikacji w różnych segmentach rynku takich jak hotelarstwo, służba zdrowia, catering, miejsca użyteczności publicznej oraz handel, jak również wyposażenie dla domów, meblarstwo, oświetlenie oraz do produkcji przedmiotów dekoracyjnych. Jest to materiał typu „solid surfaces” (kompozyt) o następujących właściwościach: nieporowaty, odporny na zaplamienia, łatwy w czyszczeniu, trwały, odnawialny oraz z możliwością naprawy. Dostępny jest w ok. 100 kolorach, DuPont™ Corian® solid surfaces może być wykorzystany teoretycznie i praktycznie do każdego rodzaju projektu.

O DuPont - DuPont jest przedsiębiorstwem zajmującym się produktami i usługami opartymi na silnych podstawach naukowych. Założone w 1802 roku, DuPont tworzy trwałe rozwiązania niezbędne dla lepszego, bezpieczniejszego i zdrowszego życia ludzi. Operuje w ponad 70 krajach. DuPont oferuje szeroki wachlarz innowacyjnych produktów i usług dla różnych sektorów gospodarki, obejmujące rolnictwo i przemysł spożywczy; budownictwo i konstrukcje; komunikację oraz transport.

Przegląd oferty DuPont dla działów architektury, dekoracji wnętrz i działu budowlanego dostępny jest na www.buildingscience.dupont.com.


Owalne logo DuPont, DuPont™ oraz Corian®  są zarejestrowanymi znakami handlowymi lub znakami firmowymi E. I. Du Pont de Nemours and Company lub jej wspólników.
 
następny artykuł »
Budowa-Info
Start
Technologie budowlane
Budynki
Wnętrza
Wydarzenia
Projekty domów
Szukaj
Napisz do nas