Start arrow Wydarzenia arrow Krakowski rynek hotelowy odporny na kryzys
Krakowski rynek hotelowy odporny na kryzys Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
park_inn_8.jpg

Spowolnienie na rynku nieruchomości, a nawet zastój jak twierdzą liczni analitycy sprawia, że nie wszystkim deweloperom uda się przetrwać. Zniknięcie z rynku małopolskiego nadal grozi przede wszystkim małym firmom, które kupiły tereny pod przyszłe inwestycje w czasach, kiedy ceny działek były mocno przewartościowane. Czołowi gracze, jacy pozostają na rynku, lub też dopiero na niego wchodzą nie obawiają się sytuacji. Dzięki przemyślanej strategii działania i szerokiej dywersyfikacji produktów nie obawiają się konkurencji. Jednym z elementów takiej strategii jest z pewnością aktywizacja działalności na polu inwestycji hotelowych. park_inn_6_tn.jpg W Polsce, a szczególnie w Krakowie, mimo kilku nowych obiektów nadal brakuje miejsc noclegowych. Według ostatnich raportów rynkowych budownictwo hotelowe mimo panującego kryzysu czekają dobre czasy.

Zdaniem wielu specjalistów międzynarodowych Polska obecnie należy do najlepszych miejsc na tego typu inwestycje. Przyczyn jest kilka: niedoinwestowanie sektora, małe nasycenie rynku, niedostateczna liczba łóżek hotelowych, a także duży potencjał turystyczny kraju i zbliżające się Euro 2012. Według prognoz do rozpoczęcia mistrzostw Europy w piłce nożnej w Polsce powstanie około 30 tys. miejsc noclegowych w 560 hotelach.
Analitycy rynku i gospodarki prognozują, że lata 2009 - 2010 będą trudne dla inwestorów, a szanse powodzenia będą mieli tylko najsilniejsi z nich, dysponujący świetną lokalizacją, doskonałym projektem i umową ze znanym operatorem. Przykładem takiej strategii jest Firma, UBM, która zdecydowanie weszła na polski rynek inwestycji hotelowych, jako mocny i stabilny gracz.
andels_6_tn.jpg„Za nowymi inwestycjami w Polsce przemawia wiele czynników zewnętrznych z tak zwanego „otoczenia biznesowego”. Pod względem liczby miejsc noclegowych Polska jest na szarym końcu Europy - ma ich około 40 na 10 tys. mieszkańców. To właśnie między innymi niewielkie nasycenie rynku zwłaszcza w Krakowie sprawiło, że nadal szukamy nowych możliwości inwestowania tutaj. Na chwilę obecną mamy zrealizowane w Krakowie trzy sztandarowe hotele: Radisson, znajdujący się w pobliżu wzgórza wawelskiego, hotel Andels, przy nowej Galerii krakowskiej, w miejscu znanym wszystkim mieszkańcom Krakowa, oraz przede wszystkim przybywającym turystom, oraz otwarty na początku kwietnia nowy hotel Park Inn usytuowany przy Rondzie Grunwaldzkim.” – tak o strategii inwestycji hotelowych w Krakowie mówi Jarosław Malik – kierownik biura UBM w Krakowie.
Niezwykle obiecująco rysują się dalsze perspektywy na rynku hotelowym w Krakowie.  Sporo nowych obiektów będzie wznoszonych przy ulicach wylotowych z miasta, a także - w dłuższej perspektywie - na przedpolach Balic. „W Krakowie planujemy następne inwestycje. Korzystając z kilkudziesięcioletniego doświadczenia na rynku deweloperskim rozpoczynamy inwestycję mieszkaniową na północy miasta, a następnym krokiem będzie kolejny kompleks hotelowo -biurowo-mieszkaniowy tym razem na południu Krakowa” dodaje Pan Malik.
andels_17_tn.jpgSpecjaliści z PMR przewidują, że inwestorzy skupią się przede wszystkim na obiektach jedno-, dwu- i trzygwiazdkowych. Chociaż w przypadku UBM jest to raczej odwrotna strategia. Firma współpracując od dłuższego czasu ze znanymi operatorami hotelowym jak Rezidor oraz Vienna International koncentruje się raczej na hotelach 3, 4 i 5 gwiazdkowych.
„Budujemy inwestycje charakterystyczne i dopracowane w szczegółach. Chcemy, aby nasi przyszli goście hotelowi byli po prostu zadowoleni z komfortu i wygody hoteli, jakimi może się pochwalić UBM w Krakowie. Dodatkowo proszę pamiętać, że nasze hotele tak naprawdę w standardzie wykończenia i ogólnym charakterze zawsze są o gwiazdkę wyższej niż ich klasyfikacja. Zdecydowanym i tutaj celowym, „niedokwalifikowaniem” jest nowy hotel Park Inn w Krakowie. Zarówno wnętrza, restauracja, lobby, jak i przede wszystkim pokoje zrobione są w najwyższym 4 gwiazdkowym standardzie. Będzie on miał ***, jednakże zapewniam, że jego standard i wykończenie będzie najwyższej klasy. Wyjątkiem od tej reguły jest ***** hotel Radisson prowadzony przez Rezidora, ale tylko z tego względu, że w Polsce nie ma jeszcze kwalifikacji 6 gwiazdkowej.” – tak na temat realizacji projektów mówi jeden z Członków Zarządu UBM Peter Obernhuber
radissonkra_tn.jpg Nowa baza noclegowa potrzebna jest w Polsce również ze względu na mistrzostwa. W najbliższym czasie szczególnie w Krakowie, będącym swoistym węzłem komunikacyjnym z Ukrainą będzie widoczny wzrost liczby hoteli. W związku z przygotowaniami do rozgrywek EURO 2012 inwestorzy i developerzy będą liczyć na przychylność władz miejskich w ułatwianiu procesu inwestycyjnego, ulgi podatkowe oraz łatwiejsze i bardziej dostępne finansowanie. „EURO 2012 nie powinno być jedynym czynnikiem decydującym o budowie hotelu, ponieważ EURO to wydarzenie krótkotrwałe, a inwestycja hotelowa zwraca się w długim okresie” - mówi Peter Obernhuber, „Mimo, że pod względem liczby miejsc noclegowych Polska jest w dalszym ciągu na jednej z ostatnich pozycji wśród krajów europejskich, branży hotelowej nie ominą trudności spowodowane finansowaniem nowych inwestycji. Nie należy spodziewać się raczej w tym kontekście korzyści związanych z organizacją Euro 2012. Nasza Firma posiadając takiego partnera, jakim jest Rezidor liczy raczej na inwestycje długofalowe, ale bezpieczne i prestiżowe.”
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Budowa-Info
Start
Technologie budowlane
Budynki
Wnętrza
Wydarzenia
Architekci
Szukaj
Napisz do nas